USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Şiir & Edebiyat

Numan Kurtulmuş: Türkiye, Çok Kutuplu Dünyanın Sunduğu Fırsatları Değerlendirecek

ABD'deki Türk Toplumuyla Buluşma: Numan Kurtulmuş'un Ziyareti ve Konuşması

Numan Kurtulmuş: Türkiye, Çok Kutuplu Dünyanın Sunduğu Fırsatları Değerlendirecek
08-07-2024 21:00
ANKARA

Amerika Diyanet Merkezi'nde Bir İlk

Numan Kurtulmuş, NATO Parlamento Başkanları Zirvesi dolayısıyla bulunduğu ABD'nin başkenti Washington'da, Amerika Diyanet Merkezi'ni ziyaret etti. Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından düzenlenen programda, ABD'deki Türklerle ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Kurtulmuş, ilk kez ziyaret ettiği Diyanet Merkezi'nin Türkiye'nin büyüklüğüne, hedeflerine ve misyonuna yakışan nitelikte olduğunu ifade etti.

Global Türbülans ve Türkiye'nin Konumu

Dünyada insanlık tarihinin en önemli türbülanslarından birisinin yaşandığını belirten Kurtulmuş, iklim değişikliklerinden göçmen sorunlarına, küresel olarak yaşanan gelir dağılımı adaletsizliklerinden çatışmalara kadar birçok bölgede önemli değişimlerin olduğunu dile getirdi.

"Dünyanın her bölgesinde, her yerinde sadece bir ülkeye ya da birkaç ülkenin yönlendirdiği bir dünya değil, tam tersine güç merkezlerinin birbirleriyle kıyasıya yarıştığı ortamların olduğunu görüyoruz."

Türkiye'nin Stratejik Önemi ve Fırsatlar

Türkiye'nin, dünyanın en zor bölgelerinden birinde bulunduğunu vurgulayan Kurtulmuş, ülkenin Karadeniz, Orta Doğu, Doğu Akdeniz ve Kafkaslar'daki gelişmelerin tam ortasında yer aldığını belirtti. Bu durumun Türkiye için büyük bir fırsat sunduğunu ifade ederek, güçlü Türkiye ve güçlü toplum anlayışıyla geleceğe daha güçlü bir şekilde adım atacaklarını söyledi.

Kültürel, Siyasi ve Ekonomik İşbirliği

Türkiye'nin, kültürel, siyasi ve ekonomik olarak farklı bölgelerle işbirliğini geliştirebilme potansiyeline sahip dünyadaki ender ülkelerden biri olduğunu belirten Kurtulmuş, Türkiye'nin Orta Asya'dan Avrupa'ya, Fas'tan Endonezya'ya kadar geniş bir coğrafyada etkili olduğunu vurguladı.

"Türkiye, ABD başta olmak üzere Batı ülkeleriyle yakın ilişkiler sürdürmekte olan önemli ülkelerden birisidir."

NATO ve Çok Kutuplu Dünya

Kurtulmuş, NATO'nun 75. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla ABD'de bulunduklarını ve Türkiye'nin NATO'nun yanı sıra Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ve BRICS ile ilişkilerini geliştirdiğini belirtti. Türkiye'nin çok farklı dış politika kartlarına sahip olduğunu ve bu duruşlarını farklı krizler karşısında gösterdiklerini ifade etti.

Sivil Toplumun Gücü

ABD'deki Türk toplumunun varlığının, Türkiye'nin ABD ve Batı dünyasıyla ilişkilerinde önemli bir rol oynadığını belirten Kurtulmuş, örgütlü sivil toplumların demokrasilerdeki gücünün altını çizdi. TASC ve diğer sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerine büyük önem verdiklerini ifade etti.

Türkiye'nin Yeni Dünya Stratejisi

Türkiye'nin, dünyayla ilişkilerini geniş bir strateji çerçevesinde ele aldıklarını vurgulayan Kurtulmuş, bu stratejiyi üç halka ile ifade etti. İlk halka, Kafkaslar, Balkanlar, Karadeniz, Orta Doğu ve Doğu Akdeniz bölgesindeki barış ve istikrar çabalarını içeriyor. İkinci halka, Türk ve İslam dünyasındaki dost ve kardeş milletlerle ilişkilerin artırılması. Üçüncü halka ise, yeryüzünde adalete ve eşitliğe dayalı bir dünya sistemi kurulması çabasıdır.

Yeni Bir Dünya Sistemi Kurma Mücadelesi

Dünyadaki problemlerin ana sebebinin adaletsiz ve hakkaniyetsiz dünya sistemi olduğunu kaydeden Kurtulmuş, iklim krizi ve göçmen sorununun çözülememesinin bu sistemin bir sonucu olduğunu belirtti. Rusya-Ukrayna savaşının ve Gazze'deki katliamların önlenememesinin de bu sistemin yetersizliğini gösterdiğini vurguladı.

"Dünyanın her yerindeki Türk toplumunun, evrensel olarak insanlığa sunabileceği en önemli işlerden birisi, yeni bir dünya sisteminin kurulabilmesi için mücadelemizi artırmaktır."

Programda, Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Cüneyt Yüksel, AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Sedat Önal, TASC Başkanı Seyit Şahin, Türk-Amerika Diyanet Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kanca da yer aldı.AA

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
13.07.2024 Tarihli Gazetemiz
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray38102+66
2Fenerbahçe3899+68
3Trabzonspor3867+19
4Başakşehir FK3861+14
5Kasımpaşa3856-3
6Beşiktaş3856+5
7Sivasspor3854-7
8Alanyaspor3852+3
9Çaykur Rizespor3850-10
10Antalyaspor3849-5
11Gaziantep FK3844-7
12Adana Demirspor3844-7
13Samsunspor3843-10
14Kayserispor3842-13
15Hatayspor3841-7
16Konyaspor3841-13
17MKE Ankaragücü3840-6
18Fatih Karagümrük3840-3
19Pendikspor3837-31
20İstanbulspor3816-53