USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Asayiş

Muhtarlık Seçimi Kanlı Bitti: 1 Ölüm ve 11 Yaralı

Seçim sürecinin huzur ortamında gerçekleşmesi beklenirken, Diyarbakır Sur'da yaşanan olaylar bu beklentiyi alt üst etti. Peki, muhtarlık seçimi nasıl bir çatışmanın fitilini ateşledi?

Muhtarlık Seçimi Kanlı Bitti: 1 Ölüm ve 11 Yaralı
31-03-2024 12:58
DİYARBAKIR

Diyarbakır'ın merkezi Sur ilçesinde, muhtarlık seçimi sırasında iki aile arasında başlayan tartışma, beklenmedik bir şiddet olayına dönüştü. Kırsal Ağaçlıdere köyünde sabah saatlerinde, oy kullanımı esnasında patlak veren tartışma, kaleşnikoflar, taşlar ve sopaların kullanıldığı bir çatışmaya evrildi.

Köyde Seçim Gerilimi Kanlı Bitti

Olay, iki aile arasında muhtar adaylığı nedeniyle çıktı. Basit bir anlaşmazlık nasıl oldu da silahlı bir çatışmaya dönüşebildi? Yaşanan şiddet olayı sonucunda 1 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi ise yaralandı. Yaralılardan bazıları aileleri tarafından çevredeki hastanelere kaldırılırken, olay yerine gelen sağlık ekipleri ve gazeteciler de saldırıya uğradı. Kurşunların hedefi olan araçlar, bu anlaşmazlığın ne kadar büyük bir çatışmaya yol açabileceğinin acı bir göstergesi oldu.

Yaralılar ve Güvenlik Önlemleri

Hastaneye kaldırılan yaralılardan Mehmet Emin Çelik, doktorların tüm çabalarına rağmen kurtarılamadı. Diğer yaralılar ise Diyarbakır’daki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Olayın büyüklüğü ve etkisi, bölgeye Bingöl'den gönderilen jandarma komando timleri ile helikopter destekli güvenlik önlemlerinin alınmasını gerektirdi. Sur ilçesine 70 kişilik jandarma personeli, 3 JÖH timi ve 4 jandarma komando timi sevk edildi.

Valilikten Açıklama ve Çağrı

Valilik, yaşanan olaya ilişkin bir açıklama yaparak, "İlimiz Merkez Sur İlçesi Aşağıdıre Mahallesinde iki grup arasında muhtarlık seçim süreci ile ilgili olarak meydana gelen silahlı kavga olayı neticesinde 12 kişi yaralanmış ve yaralılar Diyarbakır’daki hastanelerde tedavi altına alınmıştır. Mahallede geniş çaplı güvenlik tedbiri alınmış olup, olay bölgesinde güvenlik güçlerimizin büyük bir gayret gösterdiği bu süreçte başta muhtar adayları olmak üzere sahada faaliyet gösteren bütün tarafların hassasiyetle hareket etmeleri büyük önem arz etmektedir" ifadelerine yer verdi.

Valilikten yapılan açıklama, seçim sürecinde yaşanan bu tür olayların önüne geçilmesi için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğinin altını çizerken, muhtarlık seçimi gibi yerel ve önemli bir karar alma sürecinin şiddet olaylarına sahne olmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı. İHA


Editor : Zafer AĞIRMATLI
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
23.04.20024 Tarihli Gazetemiz
PUAN DURUMU TÜMÜ