USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Çin Otomobil Markaları Türkiye'de Yatırım Atağına Kalktı

Çin otomobil markaları Türkiye'de nasıl bir strateji izliyor? Hangi markalar yatırım yapmayı planlıyor?

Çin Otomobil Markaları Türkiye'de Yatırım Atağına Kalktı
09-07-2024 20:00
ANKARA

Çin Markalarının Türkiye'deki Yükselişi

Türkiye'de yılın ilk 6 ayında yüzde 10'luk pazar payına ulaşan Çin otomobil markaları, Türkiye'de yatırım konusunda eylem ve strateji planlarını duyurmaya başladı. Ticaret Bakanlığı'nın yerli üretimin iç pazardaki payının yükseltilmesi ve korunması ile yurt içine yatırımların özendirilmesi amacıyla Çin menşeli benzinli ve hibrit binek otomobillere ilave gümrük vergisi uygulanması kararı, sonuçlarını vermeye başladı.

Kararın ardından, sıklıkla "Türkiye'yi Avrupa'ya açılan bir kapı" olarak gördüklerini dile getiren Çin markaları, eylem ve yatırım planlarını açıklamaya başladı. Bu gelişmeler ışığında Çin markalarının Türkiye'deki yatırım hamlelerini ve stratejik planlarını inceleyelim.

BYD'nin Dev Yatırımı

Çinli markalar arasında yatırım konusunda ilk somut adım dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticilerinden BYD'den geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang arasında imzalanan anlaşma kapsamında firmanın, Türkiye'ye yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım yapacağı duyuruldu.

Yıllık 150 bin araç kapasiteli elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi ile sürdürülebilir mobilite teknolojilerine yönelik AR-GE merkezi kurulmasını içeren anlaşma kapsamında, tesisin 2026 sonunda üretime başlaması ve 5 bin kişiye doğrudan istihdam sağlaması bekleniyor.

Skywell ve Diğer Markalar Yolda

BYD'nin yatırımı kadar henüz somut bir adım atılmasa da birçok Çin markası da yatırım konusunda istekli görünüyor. AA muhabirinin yaptığı derlemeye göre, Türkiye'de daha önce yatırım için yer baktıklarını açıklayan Ulu Motor ile Çin'in teknoloji firmalarından Skywell'in üreticisi Skyworth yetkilileri, mevcut stratejik ve teknolojik ortaklıklarını global platformlarda büyütmek üzere Ankara'da bir araya geldi.

Türkiye'de bir araç üretim hattı kurmak, yedek parça tedarik sistemini Türkiye'ye getirme ve bazı parçaların üretimini burada yapmayı da planları arasına koyma konusunda çalışmaları devam eden Skywell yetkilileri, Türkiye'nin yeni enerji araç endüstrisi teknolojisini ve kapasitesini geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

DFSK'nin Stratejik Planları

Türkiye'de SHS Otomotiv distribütörlüğünde binek ve ticari araçlarıyla faaliyet gösteren, Çin'in en büyük dört otomobil üreticisinden biri olan DFSK yetkilileri de yatırım ve ortaklıklar konusunda niyet beyan etti. Seres Group Denizaşırı Başkanı Zhang Xingyan markanın İstanbul'daki E5 modelinin tanıtımında yaptığı konuşmada, Türkiye pazarının DFSK için stratejik öneme sahip olduğunu ve Türkiye'yi Avrupa'ya açılan bir kapı olarak konumlandırmayı hedeflediklerini belirtti.

"Türkiye pazarına daha iyi hizmet verebilmek amacıyla temmuz ayından itibaren kapsamlı satış sonrası eğitimleri başlatmayı planlıyoruz. Her tüketiciye uygun ve profesyonel hizmet sunabilmek için güçlü bir satış ve hizmet ağı kurmayı hedefliyoruz. Ayrıca, yerel hükümetler ve iş ortaklarıyla aktif işbirliği yaparak yeni enerji araçları endüstrisinin gelişimine katkıda bulunuyoruz."

Chery ve Diğer Markaların Değerlendirmeleri

Türkiye otomobil pazarında en fazla pazar payına sahip Çin markası olan Chery'den de ilave vergi uygulaması sonrasında değerlendirme geldi. Chery Türkiye Başkanı Si Fenghuo, Türkiye'nin en stratejik pazarlarından biri olduğunu ve bu nedenle Chery markası olarak müşterilere daha iyi hizmet verebilmek adına Eylül 2022'de tamamen kendi öz sermayeleri ile iştirak şirketleri olan Chery Türkiye'yi kurduklarını belirtti.

"Hükümetin vergi düzenlemesi kararına saygı duyuyoruz. Mevcut durumu göz önüne aldığımızda, bir taraftan yapılan değişikliklere uyum sağlamak için çalışırken, diğer taraftan da ilgili Bakanlıklarla beraber Türkiye'de fabrika inşasının ve Türkiye'de üretimin fizibilite analizine yoğun bir şekilde çalışıyoruz. En kısa sürede Türkiye'de üretim gerçekleştirebilmek için çaba içerisindeyiz."

MG ve SWM'nin Planları

Doğan Trend Otomotiv Üst Yöneticisi (CEO) Kağan Dağtekin, MG yönetiminin Avrupa'daki gelişimini devam ettirmek üzere Avrupa'da üretim tesisleri kuracaklarını ve Türkiye'de bu tesislerin ilkini kurmak için çalıştıklarını belirtti. SWM Motor'un Türkiye'de üretim yapmak için başvurularını tamamladığı ve yıllık 50 binden fazla araç üretim kapasitesine sahip bir üretim tesisi üzerinde çalıştığı bildirildi.

Son olarak, Çin markalarının Türkiye'deki yatırımlarının sadece pazar paylarını değil, aynı zamanda Türkiye'nin otomotiv sanayisinin geleceğini de şekillendireceği anlaşılıyor. Bu gelişmeler, Türkiye'nin otomotiv sektöründeki rekabet gücünü artıracak ve yeni iş imkanları yaratacaktır.

Çinli markaların Türkiye'deki yatırımlarının, pazarda nasıl bir etki yaratacağı ve diğer yabancı markaların bu duruma nasıl tepki vereceği ise merakla bekleniyor.AA

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
13.07.2024 Tarihli Gazetemiz
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray38102+66
2Fenerbahçe3899+68
3Trabzonspor3867+19
4Başakşehir FK3861+14
5Kasımpaşa3856-3
6Beşiktaş3856+5
7Sivasspor3854-7
8Alanyaspor3852+3
9Çaykur Rizespor3850-10
10Antalyaspor3849-5
11Gaziantep FK3844-7
12Adana Demirspor3844-7
13Samsunspor3843-10
14Kayserispor3842-13
15Hatayspor3841-7
16Konyaspor3841-13
17MKE Ankaragücü3840-6
18Fatih Karagümrük3840-3
19Pendikspor3837-31
20İstanbulspor3816-53